wtorek, 14 stycznia 2014

        Najlepszym prezentem dla bibliologa jest książka. I choć krąży pogłoska, że nie powinno kupować się specjaliście książek z jego dziedziny - to ja uwielbiam dostawać książki. Zwłaszcza te trafione. A pięknie wydana książka kucharska z pewnością należy do trafionych prezentów. ;)


         "Książka kucharska włoskiej Mamy. Prawdziwie domowa kuchnia" to podróż w domowe pielesze każdego Włocha ceniącego domowe jedzenie. To nie tylko książka kucharska - to książkowa wersja starych zeszytów babci, które w dzieciństwie oglądało się z fascynacją. Ale do rzeczy.

         W pierwszej kolejności oczarowuje piękna szata graficzna - w pastelowej tonacji, pełna lekkości i elegancji. Książka stylizowana jest na kolażowy notatnik (choć format raczej albumowy) z przepisami (dosyć niecodzienny, jakby pisany na najlepszej papeterii), w równej mierze okraszonymi zdjęciami, poradami, jak i anegdotami. 

       Początkowo przyciąga wzrok wyklejka w róże ogrodowe, które kojarzą się z babcinym domkiem, zadbanymi rabatkami i pysznościami serwowanymi na podwieczorek. Cała publikacja utrzymana jest w podobnym tomie. I choć można mieć słuszne podejrzenia, że "autorka" jest dziełem opracowania zbiorowego, to jednak już na wstępie nas oczaruje. 
      A właśnie - wstęp. Opowiada on historię statecznej Włoszki, która całe życie poświęciła na karmienie innych, a to rodzinę, a to risotto na zawody kulinarne przeprowadzane pomiędzy wsiami, czy też na coroczną fiestę. Wyobraźnia podsuwa nam obraz kobiety, która spędziła nad patelnią z pół wieku. Rodzi to poczucie szacunku dla kogoś takiego. Co autorzy jeszcze podkreślają we wstępie: "dobra mama warta jest stu nauczycieli". Czego dokładnie nauczy nas "dobra mama", pewnie zapytacie? Tego co każda gotująca mama - prostych dań na szybkie zapełnienie brzucha, jak i wykwintnych potraw, aby móc zaimponować gościom. ;) Co zresztą doskonale widać w samym spisie treści. Mamy tu potrawy na proste kolacje, specjalne okazje, na leniwe dni (absolutnie mój ulubiony dział), na piknikowe dania i na pyszne wypieki. Stanowczo podoba mi się odejście od tradycyjnego podziału: zupy, drugie dania, desery. 
       Osobiście dopiero zaczynam testować przepisy z tej publikacji, choć urzekła mnie zupa chlebowo-pomidorowa, czy klopsy ze szpinakiem i ricottą. Jednak same zdjęcia zachęcają do przygotowania wszystkiego po kolei. Jedynym mankamentem może być problem ze zdobyciem niektórych składników (np. świeże kalmary). Jednak takich przepisów nie znajdziemy tu zbyt wiele. 
  A na koniec kilka przykładów smakowitości z książki (kto ma dobry wzrok, to i przepis odczyta). ;)
     Info:
Książka kucharska włoskiej Mamy/ opracowanie zbiorowe; 
wyd.: Firma Księgarska Olesiejuk,
rok wydania: 2011,
221 stron, 
oprawa twarda,
format: 28x47 cm,
cena: ok. 30 zł.

Tagged:

0 komentarze:

Prześlij komentarz