Pochodzenie zobowiązuje. W założeniu tego bloga przyświecała mi idea zebrania przepisów pochodzących z Suwalszczyzny i Kresów

   Gotowanie to ciągła nauka. Niektóre dania kresowe przyrządza się w moim domu od kilku pokoleń, jak: kartacze, babka ziemniaczana, zacierki, (sękacze kupione u sąsiadki - najlepsze!), zupa dziadowska, kulebiak. O niektórych tylko słyszałam, a dopiero na potrzeby bloga dowiadywałam się o nich jak najwięcej i oczywiście je przyrządzałam, np. tak było z soczewiakami. A wiele nowych smaków dopiero odkrywam, np. Zupa Miszkulancja, jaja po trębacku i wiele innych. Kolejne przepisy kresowe znajdziecie pod tagiem Kuchnia Suwalszczyzny/Kresowa

  Panuje szalona moda na kuchnie z całego świata. Z całego świata, ale wyłączając kuchnię polską - tradycyjną, która w świadomości społeczeństwa zakodowała się  w szufladce z napisem: "Schabowy i bigos". A mamy świetne odmiany ziemniaków, wiele rodzajów cebuli, najlepszej jakości produkty regionalne, pachnący twaróg, fantastyczne wiejskie jaja, setki gatunków grzybów, a przede wszystkim ogrom ryb.  A także mnóstwo przepisów na smaczne dania. Tradycyjna kuchnia nie musi być nudna, a do jej przygotowania potrzeba tyle samo czasu, co do ugotowania każdego innego obiadu. Nie pozwólmy odebrać sobie naszego gastronomicznego dziedzictwa. 

   Zainteresowanych tematyką odsyłam na stronę Dawna Suwalszczyzna, gdzie znajdziecie pełno ciekawostek, wątków historycznych, ludzkich opowieści i słowniczek gwary. 


***

Poszukuję słów do piosenki o gruszy? Szła mniej więcej tak:
"tam na polu stoi grusza ciemnozielona, ciemnozielona,pod tą grusza stoi panna bardzo zmartwiona, bardzo zmartwiona. białą chustę w ręku ma oczy nią uciera, bo jej najmilejszy maszerować ma... "
Babcia mi ją śpiewała, chciałabym cały tekst, ale niestety tylko to pamiętam... Byłabym wdzięczna za pomoc. ;)

0 komentarze:

Prześlij komentarz